W dniu 07.12.2009 r. na terenie Gimnazjum w Stanisławowie Pierwszym gm. Nieporęt uczestniczyliśmy w konferencji zorganizowanej dla rodziców, poświęconej zagrożeniom z internetu, które nie są jeszcze powszechnie znane i rozumiane. Pojęcia infoholizm i cyberprzemoc zdominowały zatem szkolne spotkanie. Przedsięwzięciu przewodzili prof. dr hab. Józef Bednarek – pedagog, dydaktyk i medioznawca oraz mgr Anna Andrzejewska – pedagog, specjalista w zakresie edukacji informatycznej i medialnej, …
opublikowano:
W dniu 07.12.2009 r. na terenie Gimnazjum w Stanisławowie Pierwszym gm. Nieporęt uczestniczyliśmy w konferencji zorganizowanej dla rodziców, poświęconej zagrożeniom z internetu, które nie są jeszcze powszechnie znane i rozumiane. Pojęcia infoholizm i cyberprzemoc zdominowały zatem szkolne spotkanie.
Przedsięwzięciu przewodzili prof. dr hab. Józef Bednarek – pedagog, dydaktyk i medioznawca oraz mgr Anna Andrzejewska – pedagog, specjalista w zakresie edukacji informatycznej i medialnej, ekspert z dziedziny zagrożeń cyberprzestrzeni. Własne wystąpienia mieli również miejscowy ksiądz oraz lekarz. Centrum natomiast reprezentował Piotr Zagajewski, który omówił przede wszystkim zagadnienia związane z cyberprzestępczością, bazując na własnych doświadczeniach zawodowych i pedagogicznych oraz rozmowach z uczniami podczas spotkań profilaktycznych. Przedstawione rodzicom informacje oraz nagrania i fragmenty najpopularniejszych obecnie gier komputerowych, które znajdują się coraz częściej w komputerach dzieci, poraziły stopniem brutalności, bezsensownej przemocy i wulgarności.
Nie można nie doceniać destrukcyjnego wpływu tych gier na psychikę młodych ludzi. Prowadzący konferencję przedstawili też zagrożenia związane ze swobodnym korzystaniem przez dzieci z sieci internetowej. Lista tych zagrożeń jest długa: pedofilia, samobójstwa w sieci, cyberprzemoc mająca swe źródła choćby w obrazach rejestrowanych telefonami komórkowymi i rozpowszechnianymi w sieci. Samo surfowanie w sieci może skończyć się infoholizmem – silnym uzależnieniem, które wymaga żmudnego leczenia. Prezentacja multimedialna, kończąca spotkanie, odwoływała się natomiast do najważniejszych wartości, które powinny być obecne w naszym życiu: wiary, miłości, nadziei i pokoju. Reakcja rodziców, którzy chętnie nawiązywali rozmowę z prowadzącymi, prosili o wyjaśnienia i przedstawiali swoje obawy, świadczy o celowości organizowania tego typu spotkań w szkole.